wtorek, 25 czerwca 2019

Mira Rządzka, "Odruchy oralne u noworodków i niemowląt" - recenzja


     Książka dr Miry Rządzkiej jest pokłosiem jej rozprawy doktorskiej. Jest to publikacja naukowa, jednak nie męczy narracją akademicką, co więcej - książka nie jest cegłówką 400 stronicową, posiada zaledwie 112 stron, które w zupełności wystarczają, aby pomieścić neurologopedyczne sedno. Dlatego nie jest ona zarezerwowana tylko dla neurologopedów, logopedów, neonatologów i innych specjalistów… śmiało mogą z niej korzystać rodzice, którzy chcą dowiedzieć się więcej o odruchach oralnych swoich maleństw. 

     Jak czytamy: „Pobieranie pokarmu, połykanie i oddychanie są prototypowymi czynnościami, niezbędnymi do przetrwania i prawidłowego rozwoju noworodków i niemowląt” (s. 13). Dowiadujemy się, że dojrzałość prymitywnych noworodkowych reakcji (PNR-ów) jest ściśle związana z prawidłowo przebiegającymi odruchami reakcji oralnych: ssania i połykania, szukania, kąsania, wymiotnymi, otwierania ust, wysuwania języka, wargowa, żuchwowa oraz u niemowlęcia – funkcje oralne: ssania i picia, połykania, a następnie: odgryzania, gryzienia i żucia (s. 17).

     Ale nie tyko o najczęstszych zaburzeniach odruchowych reakcji oralnych traktuje ta książka, wiele informacji dotyczy wczesnej interwencji neurologopedycznej. W najnowszej publikacji Miry Rządzkiej zatem sporo znajdziemy m.in. na temat: ankyloglossi wędzidełka, oddychania, pozycji spoczynkowej układu oralnego, pozycji do karmieni, cytomegalii, metod i technik stymulacyjnych (mioterapia, masaż Shantala, metoda R. Castillo Moralesa itd.)…
W niezwykle interesującym rozdziale zatytułowanym „Dyskusje”, Rządzka wchodzi w polemikę z innymi specjalistami na przykład a propos ssania czy PNR-ów szukania, przytaczając innych i swoje badania… Dużą zaletą książki jest dołączona karta badań odruchów oraz pokaźna bibliografia.
     „Odruchy oralne u noworodków i niemowląt” Miry Rządzkiej to lektura obowiązkowa dla wszystkich logopedów, mam nadzieję, że niebawem wejdzie ona do kanonu lektur akademickich.

Autor: Paweł Majcherczyk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz